V poslední době se věnuje zvýšená pozornost hygienickým pravidlům a opatřením. Covid-19 oživil diskuse, jak se správně chovat a jak posílit vlastní ochranu, tak aby naše imunita netrpěla a zvládla případné zatížení.4Lidé cestující do východních zemí se často podivují jinému pojetí hygienických návyků. Hygiena je v našich končinách „západu“ pojímána hlavně s ohledem na vnější prostředí. Zatímco v tradicích „východu“ prioritou byla vnitřní „čistota“.
„Sauča“ znamená vnitřní čistotu, která znamená nejenom tělesnou, ale i mentální a emoční. Také představuje snahu vytvářet harmonii kolem, a to nejenom v prostředí, ale i ve vyváženosti vztahů.
Jádrem tohoto přístupu znamená dosahovat čistoty myšlenek a citů. Čistota v našem nitru má stejný dopad na naše zdraví jako přísná hygienická opatření.
Vnitřní následuje vnější, nebo vnější následuje vnitřní …?
Zkrátka princip Sauča směřuje k tomu, aby naše myšlenková a emoční oblast byla zbavena prvků násilí, nenávisti, zloby, vulgárnosti, nízkosti a podobně. Znamená také vystoupit z předsudků, zlozvyků a nefunkčních vzorců chování. Například potlačování emocí se může podílet na nerovnováze metabolických pochodů v těle. Ty poté ovlivní imunitní odpověď organismu na onemocnění.
Z pohledu indické ájurvédy, potlačení či popření emocí vede ke snížení agni (vnitřní oheň, který ovlivňuje řady důležitých pochodů v těle např. přeměnu látek nebo jasnost vnímání atd.).
„Pracuj na tom, aby se tvé myšlenky očistily. Nebudeš-li mít špatné myšlenky, nebudeš konat ani špatné skutky.“
Konfucius
Začne-li člověk zušlechťovat svůj vnitřní svět, zjistí, že je nesnadné vymýtit tyto negativní sklony.
Jak tedy zajistit čistotu emocí a myšlenek?
Východní kultury doporučuji, abychom emoce sledovali s odstupem a poté je rozpustili. Když pocity potlačujeme, vyvolá to rušivé podněty mysli, a nakonec k narušení rovnováhy v těle.
Thich Nhat Hanh učí techniku, pomocí které si představíte emoce jako led ve svém těle. Postupně led taje a voda je odnáší emoce pryč. Krok po kroku tak dosahujete úlevy, uvolnění, a to nejenom fyzicky ale i psychicky.
Chceme-li náš vnitřní svět uspořádat, musíme vzít v úvahu nejen obsahy vlastní mysli, ale také vlivy, které na nás působí z vnějšku. Jsou to například televize, hudba, atmosféra pracovního prostředí, dění ve společnosti a další. Tím, že jsme nuceni brát tyto vjemy v úvahu, zanechávají stopy v našem vědomí i podvědomí.
Mezi vnější působení se pochopitelně také řadí běžné mezilidské vztahy a komunikace. V mnoha případech si nemůžeme zvolit člověka či kolektiv, se kterým budeme ve styku. Co ale můžeme je vybrat si postoj či reakci na ně. Požadavek mentální čistoty může vzbuzovat dojem „pštrosí politiky“ nebo popření reality. Opak je pravdou, neboť člověk, který se snaží o vnitřní čistotu, si je schopen vědomě uvědomit situaci, své možnosti i to, jak se situací lze naložit.
Skvělým pomocníkem při vnitřním pročišťování je samota.
Nemusíme býti poustevníky, stačí 20- 30 minut denně, kdy se věnujeme sami sobě a svému tělu. V těchto chvílích se člověk může snáze oprostit od hluku a přemíry informací a ponořit se do sám do sebe. Jsou to chvíle, kdy se člověk má šanci vymanit z kolotoče všedních dní a zrekapitulovat svůj život a své priority.
K čemu tedy vlastně sloužila karanténa?
Pakliže jste ji dostatečně nevyužili, šance se nabízí každý den!
Mezi tradiční meditační techniky patří představa vnitřního čištění. Po zklidnění se soustředíte na tmavá nebo bolestivá místa v těle, vizualizujete si mop nebo kartáč a zvolená místa postupně očišťujete. Vědomě uvolňujete nežádoucí a nechtěné. Nemáte-li čas, lehněte si prostě do vany napuštěné vodou a prociťujte lehkost svého těla vnímejte, jak voda čistí nejenom Vaši pokožku, ale i nitro. S odtékající vodou odchází vše nechtěné a nežádoucí.
Vynikajícím preparátem, který vám může pomoci zlepšit soustředění, snížit stres a napětí, je bylinný přípravek Peaceful Mind.
Máte-li problémy se spánkem nebo se často budíte během noci, můžete vyzkoušet Bliss Sleep Relax, po kterém nebudete cítit ranní omámení.
Oba tyto bylinné doplňky mohou být Vašimi pomocníky i v jógové praxi a mohou rychleji přispět ke spokojenému životu. Preparáty jsou vyrobeny podle starých a osvědčených ájurvédských receptur, pečlivě střeženy jako rodinné dědictví.
„Větší škodu, než všichni nepřátelé působí člověku jeho vlastní nezkrocená mysl.“
Pro udržování buněčného zdraví a dlouhověkosti hraje důležitou roli prána. Prána je životodárná energie, která řídí veškeré životní funkce organismu. Je to také buněčná inteligence a znamená řád, který zajišťuje správnou funkci každé buňky.
Prána zajišťuje pohyb mysli, myšlenek, pocitů a vnímání. Změna myšlení znamená změnu mysli. Každá myšlenka je určitý záměr!
Podle alopatické (západní) medicíny jsou myšlenky biochemickou reakcí, podle ájurvédy je to pohyb prány.
Příznaky nerovnováhy prány jsou:
Rozrušení, strach, úzkost, smutek
Poruchy dýchání ( bronchitida, astma, zápal plic, časté infekce …)
Bušení srdce, bolest na hrudi…
Jednou z funkcí prány je dýchání. Dýchání je zdroj života, pocitů a kreativity. Pomocí výdechu se zbavujeme odpadních látek z těla. Na Východě se říká: „tak jak dýcháte, takový jste.“ Dech, duše a duch, mají v češtině stejný kořen slova. Není to náhoda, ale poukazuje na souvislosti mezi nimi. Prána neproudí plynule když povrchně dýcháme. Když povrchně dýcháme, dochází k emocionální stagnaci a prána se hromadí v plicích. Stagnace hluboko zasunutých nebo potlačených emocí má za následek oddělení od vlastního já. V dnešní emočně nabité době všichni potřebujeme pravidelnou „očistu“.
Jak podpořit proudění prány:
1.tip – každá strava obsahuje pránu, proto si vybírejte čerstvé jídlo, nikoliv několik dní vařené a vyzrálé! Jezte pomalu a vědomě vnímejte, co jíte!
2.tip – dýchejte zhluboka – na čtyři doby nádech a na čtyři výdech a zvládnete-li pak na šest dob výdech. Soustřeďte svou mysl na srdce! (Jako pomoc pro soustředění si můžete položit pravou ruku na hruď v oblasti srdce)
3.tip – stará zenová technika – Jaké jsou moje myšlenky? A jakou skutečnost tím vytvářím?
Příklad: přemýšlím–li o nemocech, vytvářím si onemocnění do budoucna. Přemýšlím–li o problémech, vytvářím si problematickou budoucnost. Nebo nevěřím–li lidem ve svém okolí, vytvářím prostředí nedůvěry a zklamání!
4.tip – na podzim se zvyšuje Vátta a Kapha v přírodě, tak je tomu i v našem organismu. To je důvod pro časté onemocnění dýchacího systému a nachlazení. Podpořte zdraví ájurvédskými bylinnými preparáty: Guggul Max a Allerflu Gard. Máte-li sklon k podzimním smutkům a hůře spíte je možné užívat Peaceful Mind a Bliss Sleep Relax.
Bolest v krku pomůže odstranit a uvolnění dýchacích cest umožní Respibliss Sirup.
Krásný a zdravý podzimní čas přeje Lenka Čadová
PhDr. Lenka Čadová je psycholog a ájurvédský praktik Amrita University, HeartMath certifikovaný praktik tréninku srdeční koherence a proměnlivosti srdeční frekvence.
Na začátku je nutné říci: nízkosacharidová neznamená nízkotučná.
Pro podporu „západní“ diety použijeme „východní“ receptury bylinek pro zvýšení účinku – Glucogard pro kontrolu hladiny cukru a snížení potřeby lehkých cukrů a Guggul Max pro zlepšení odbourávání tuků a jejich vylučování a detoxikaci.
Popsaná dieta NENÍ zcela dle ájurvédských postupů ale základní principy jsou zde dodrženy. V této dietě nerozlišujeme jednotlivé somatotypy dle principů dóš (Váta, Pitta, Kapha).
Pro správné trávení je podle ájurvédy naprosto nezbytné posílit sílu trávení (Agni), optimalizovat metabolismus, podporovat odbourávání tukových zásob a detoxikovat organizmus.
Hned u posílení trávení jsme v rozporu s u nás běžnými dietami, protože jejich striktním dodržováním trávení naopak oslabujeme. Žaludek a střeva dostávají omezené množství potravin a zpomalují svoji aktivitu, stejně jako se utlumuje i produkce žaludečních a žlučníkových trávících šťáv. Bez správně fungujícího trávení (trávicího Agni) je odbourání nadbytečných tuků nemožné a zpomalené trávení také nedokáže udržet pracně dosaženou štíhlost. Trávení se v ájurvédě posiluje kořením, vhodnými čaji a příjmem zeleniny, která podporuje trávení.
Optimalizace metabolismu je stav, při kterém začne organismus spalovat uložené zásoby tuků a sníží tvorbu tuků z přijímaných sacharidů. Jednotlivá jídla musí být dostatečně sytící, ale při tom nezatěžující, jíst se musí v pravidelných a delších intervalech, aby měl trávicí trakt dostatek času na zpracování potravy a neukládal zbytky. Vedle správného stravování podpoří metabolismus i dostatek pohybu a masáže.
V čem se ájurvéda plně shoduje s rozumnými redukčními kurzy, je nezbytnost pohybu. Duševní i fyzická práce snižují kapha a jsou při redukci hmotnosti velmi doporučovány. Hubnutí bez pohybu vede ke štíhlému, ale slabému tělu. Před čím ájurvéda nejvíce varuje, je hladovění a extrémně restriktivní diety, které vždy povedou k oslabení trávicího ohně Agni, a tak z dlouhodobého pohledu situaci jen zhoršují. Ájurvéda také doporučuje (podobně jako všechny ostatní tradiční výživové filosofie) přednostní příjem čerstvé, přirozené potravy na úkor jakýchkoliv polotovarů.
A) Vyhýbejte se sacharidům
(tj. veškerý chléb, pečivo, buchty, koláče, rýže, obiloviny, brambory, těstoviny, tortilly, obalované a smažené pokrmy).
B) Je vhodné jíst:
Proteiny: vejce, libové maso – kuřecí prsa nebo stehna, ryby, hovězí a vepřové maso
Luštěniny: čočka, černé a červené fazole, fazole Pinto, sójové boby
Zelenina: špenát, brokolice, květák a ostatní brukvovitá zelenina, chřest, hrášek. Obzvláště je doporučováno kyselé zelí!
Doporučení:
Vyberte si 3-4 druhy jídel a ty opakujte. Najezte se, když budete mít hlad ale snažte se mít dostatečný časový odstup od předchozího jídla (pamatujte na trávicí Agni). Nepodléhejte chutím. Vyhněte se jídlu po 18 hodině.
Příklad:
Snídaně – míchané vaječné bílky a jedno celé vejce, černé fazole, zeleninová směs
Pijte velké množství teplé nebo vlažné (nikoli studené) vody, neslazeného čaje event. kávu.
NEPIJTE – mléko, včetně sojového, běžné nealkoholické limonády, ovocné šťávy, pivo, bílé víno a tvrdý alkohol
MŮŽETE pít dvě sklenice kvalitního červeného vína 1 x denně večer.
D) Nejezte ovoce – zdroj lehkých sacharidů
Jedinou výjimkou je avokádo – max. 1x denně.
E) Jeden den v týdnu si od diety odpočiňte
V tento den jezte, co se zlíbí. Konečně ovoce.
Dietu započněte minimálně 5 dní před tímto „odpočinkovým dnem“. Tzn. začněte s touto dietou v pondělí a odpočinkový den je nejdříve sobota.
F) Cvičte
Před každým jídlem procvičte 2-3 minuty celé tělo. 1 hodinu po jídle opět procvičte po dobu 2-3 minut celé tělo.
Pravidelně se važte a pište si deník, kde uvedete svou ranní hmotnost.
Budete se dobře cítit a divit se, jak lehce hmotnost klesá.
Odměnou Vám bude kromě štíhlé postavy i posilněné zdraví a snížené riziko kardiovaskulárních chorob.
Podpůrné prostředky pro nízkosacharidovou dietu:
Glucogard
Pomáhá tím, že:
normalizuje funkci slinivky břišní,
zlepšuje metabolismus krevního cukru,
snižuje negativní vedlejší účinky „zvýšené hladiny cukru“,
snižuje riziko vzniku diabetických komplikací,
zlepšuje metabolismus tuků v procesech hubnutí,
snižuje závislost na sladkostech a pomáhá zabraňovat vzniku cukrovky,
používá se pro všechny typy diabetes mellitus jako součást komplexní terapie.
Účinek složení Glucogard spočívá v normalizaci metabolismu uhlohydrátů, jedním z klíčových projevů je úprava hladiny cukru v krvi. Tato hladina je regulována pankreatem (inzulínem) a při pravidelném příjmu cukru (přebytek lehkých sacharidů ve stravě) se mohou snížit zdravotní zdroje pankreatu. Glucogard pomáhá udržovat zdraví pankreatu, zmenšuje potřebu příjmu lehkých sacharidů a neutralizuje jejich škodlivé účinky na tělo.
Množství rychlých sacharidů (pečivo z bílé mouky, cukrovinek, těstovin, rýže, krupice atd.) ve stravě moderního člověka se neustále zvyšuje, zejména u dětí. V kombinaci s nízkou fyzickou aktivitou vede k tomu, že množství nadbytečné potravní energie vede ke stavu, který je nazýván moderními dietology a stravovacími experty jako PTG – porušení tolerance glukózy – což je změna v normální citlivosti tkání na glukózu, našeho hlavního zdroje energie.
Tento stav je základem obrovského počtu metabolických poruch – od obezity, diabetes typu 2 až po aterosklerózu a všechny vaskulární poruchy člověka.
Mnoho lidí nevidí přímý vztah mezi nadměrnou konzumací sacharidů a obezitou. Žijí v mylném přesvědčení, že pouze tučné potraviny přispívají k přírůstku hmotnosti. Jakýkoliv přebytek glukózy v krvi může být ukládán tělem ve formě tuků. Glucogard může být použit v komplexních programech pro hubnutí, pro normalizaci metabolismu a regulaci chuti k jídlu (v kombinaci s omezením množství stravy), jakož i pro prevenci „metabolického syndromu“ a obezity.
Složení Glucogard: Křídlok vakovitý (Pterocarpus marsupium Roxb./strom Kino), Gymnéma lesní (Gymnema sylvestre Retz./Gurmar), Kryškovec vykrojený (Eugenia jambolana (L.) Skeels/Jamun), Momordyka (Momordica charantia L./Karela), Indický angrešt (Phyllanthus emblica L./Amla), Kurkuma (Curcuma longa L./Haridra), Mumio (Asphaltum punjabium/Shilajeet), Právenka latnatá (Andrographis paniculata (Burm. f.) Nees/Khalmegh), Pískavice řecké seno (Trigonella foenum-graecum L./Methika)
A dále
Guggul Max,
který pomáhá tím, že:
detoxikuje celé tělo,
zlepšuje vylučování LDL (špatného) cholesterolu a triglyceridů,
zvyšuje hladinu HDL (dobrého) cholesterolu,
pomáhá odbourat tělesný tuk,
zlepšuje trávení a vylučování,
podporuje snížení hmotnosti.
Guggul je používán od nepaměti jako univerzální regulátor při narušení metabolismu. Myrhový (Guggulový) olej se používá ve všech světových náboženstvích jako nejhodnotnější olej pro člověka. Pryskyřice guggul se pak tradičně používají pro různé nerovnováhy v těle, jako jsou střevní záněty, průjem, infekce močových cest a konkrétněji na revmatismus a obezitu. Právě díky faktorům spojeným s obezitou je bylina klinicky zkoumána.
Při komplexní terapii se Guggul Max používá jako nedílná součást normalizace vážných metabolických poruch.
Skladba Guggul Max je používána více než 2000 let a je klasikou v ájurvédské medicíně. Jejím hlavním účinkem je odstranění toxinů (Ama) a čištění buněčných kanálů (Shrotas). Odstraňuje toxické látky z buněk a mezibuněčného prostoru, odvádí je krví a lymfou. Použití Guggul Max má silný antitoxický (očistný) účinek.
Membrána každé buňky našeho těla je dvojitou vrstvou tuku a její propustnost je velmi závislá na kvalitě tuků, které jsou v lidské výživě, stejně jako na schopnosti těla využívat tuky.
Jednou z vlastností Guggul Max je jeho schopnost normalizovat využití tuku v těle tím, že zlepší metabolismus cholesterolu a lipidů, snižuje hladinu „špatného“ nadbytečného cholesterolu.
Guggul Max má pozitivní účinek při procesu snižování hmotnosti, pomáhá rozštěpovat a odstraňovat tuky z těla.
Současně ve složení Guggul Max jsou byliny Triphala pro podporu trávení a vylučování.
Účinné očistné procedury pro tělo i mysl a zvýšení imunity
Naše tělo se musí neustále vyrovnávat s odpadními látkami a metabolity vznikající jeho každodenní činností. Kromě našeho normálního, běžného buněčného odpadu, je naše tělo neustále zaplavována řadou nežádoucích exogenních toxinů.
Vzduch, který dýcháme a vodu, kterou pijeme, nebývá vždy tím, co našemu organismu prospívá. V masu, které požíváme, jsou často antibiotika a těžké kovy. V ovoci a zelenině bývají herbicidy a pesticidy. Žijeme ve světě s vysokou toxickou zátěží.
Pro optimální kondici a funkci našeho organismu, bychom měli zajistit co nejlepší podmínky pro jeho možnost fungování. Naše buňky poté mohou „vzkvétat“.
Existuje řada přirozených způsobů, jak očišťovat naše těla jednoduše a efektivně.
Co způsobuje vysokou toxicitu v těle?
Zajistíme-li tělu správnou výživu, hydrataci, přísun kyslíku, energie a pravidelné odlehčovací či očistné procedury prospějeme jeho regeneraci a revitalizaci. Je předpoklad, že budeme zdravější, spokojenější a žít déle.
Každý z nás pravidelně uklízí svůj příbytek. Pokud jej pravidelně neupravujeme a nečistíme, bude i nový dům brzy nevzhledný, nečistý, nevonný, zkrátka nebude příjemným místem k životu. Stejným způsobem můžete pohlížet na své tělo, považovat jej za svůj „dům“, který vyžaduje neustálou údržbu.
Výhody pravidelné očisty
Udržování „vnitřní čistoty“ vašeho domu má řadu výhod. Procedury zvyšují celkovou vitalitu, pomohou ke zvýšení energie, zlepšují funkci hormonů, balancují trávení, napomáhají při hubnutí a zlepšit funkci vašeho mozku. Sbohem únavo!
I když naše těla denně udržují stav rovnováhy, někdy potřebují trochu větší podporu, aby se zvýšila efektivita stability. Například, když rovnovážný stav naruší nachlazení, nespavost, přemíra jídla a alkoholu. Zde je 8 jednoduchých a cenově dostupných způsobů, jak pomoci tělu přirozeně detoxikovat!
8 jednoduchých očistných strategií
1. Citronová voda
Obyčejně den začínáme šálkem čaje nebo kávy. Místo toho po ranním probuzení, vyzkoušejte vypít sklenici teplé vody s čerstvě vymačkanou citronovou šťávou. Začněte svůj den tímto rituálem (na prázdný žaludek). Šťáva pomáhá stimulovat játra a žlučník, podporuje uvolňování odpadních látek.
Citron obsahuje kyselinu citronovou, u které bylo prokázáno, že zvyšuje schopnost vašeho těla vyplavovat toxiny. Teplá citronová voda také stimuluje trávicí enzymy a peristaltiku ve střevech, což zlepšuje trávení a pomáhá při vylučování toxinů stolicí.
Bonusem navíc je, že citron je nabitý vitaminem C (asi 30 – 40 mg) a dalšími minerály, které působí jako posilovač imunity a antioxidant!
Jak na to:
Po probuzení vytlačte šťávu z jednoho čerstvého citronu do sklenice teplé vody. Pijte na prázdný žaludek a počkejte 20 minut, než budete jíst!
Profesionální tip: Přidejte 1 čajovou lžičku jablečného octa, abyste ještě více podpořili detoxikaci jater a střev!
Nedoporučuje se u lidí s žaludečními problémy a astmatem!
2. lisovaný kokosový olej
Používání lisovaných olejů je prastará praxe, zahrnující různá použití. Vyžíváním kokosového oleje do dutiny ústní se podporuje ústní hygiena a stimuloval lymfatický systém. Kokosový olej obsahuje kyselinu laurovou, která při „čištění“ působí tak, že se váže na bakterie v ústech.
Pravidelnou aplikací a masáží dochází ke stimulaci lymfatického systému a odstraňuje nedostatečnou funkci meridiánových drah v ústech, které jsou spojeny s našimi orgány. Kromě toho funguje také jako přirozený způsob bělení zubů!
Jak na to:
Kokosový panenský olej je nejlépe užívat ráno, na lačno (před nebo po teplé citronové vodě!).
Jednoduše vložte až 1 polévkovou lžíci kokosového oleje do úst a nechte ho rozpustit. Poté začněte pomocí oleje čistit zuby a masírovat dásně.
Bez polknutí nebo kloktání pohybujte olejem v ústech, kolem zubů a dásní po dobu 5–20 minut. Až skončíte, vyplivněte olej.
Vypláchněte si ústa teplou vodou a zuby si čistěte jako obvykle!
Nemějte obavy, kokosový olej je velmi příjemný. Je to otázka zvyku!
3. Půst
Půst je praxe, která existuje již tisíce let. Historicky se používá z mnoha důvodů, včetně duchovního růstu, hubnutí a odlehčení organismu. Nedávné studie ukázaly, že naši předkové věděli, co dělají. Půst má řadu výhod, včetně zpomalení procesu stárnutí, očisty tkání a zlepšení funkce mozku.
Přestávky mezi jídly umožňují vašemu tělu snáze odstraňovat buněčné zbytky (včetně starých bílkovin, které poškozují váš mozek) a šetřit energii věnované trávení. Toto doporučení nestojí vůbec nic. Je to zdarma!
Pokud tedy chcete posílit hojivé schopnosti svého těla, zhubnout a zůstat déle mladší, měli byste zvážit zavedení půstu do svého zdravého životního stylu.
Jak na to:
Existuje mnoho různých metod půstu. Klíčem je zjistit, co vám nejlépe vyhovuje a co je v souladu s vaším životním stylem! Zde jsou dvě populární metody půstu:
Přerušovaný půst 16:8
Tato metoda zahrnuje konzumaci jídla po celý den po dobu osmi hodin a vyhýbání se jakémukoli jídlu po 16 hodin. To lze praktikovat několik dní v týdnu nebo každý den.
Příklad: přestaňte jíst po 20:00 a počkejte, až budete jíst znovu do 12:00 následujícího dne. V praxi to znamená, že 16 hodin je zažívací trakt bez příjmu potravy a může odpočívat a regenerovat!
Půst 5:2
Tato metoda spočívá v konzumaci normální a zdravé stravy 5 dní v týdnu, zatímco další dva dny buď úplně na lačno, nebo v omezíte kalorie na 500–600 kalorií denně.
Příklad: Půst v pondělí a ve čtvrtek při jídle normální úterý-středa a pátek-neděle.
Upozornění: Před zahájením jakéhokoli typu půstu se vždy poraďte se svým lékařem.
4. Suché kartáčování
Suché kartáčování je jednoduchým, ale účinným způsobem, jak pomoci tělu správně ve správné očistě. Kartáčování pokožky se dělá jemnými tahy směrem k srdci. Můžete tak efektivně stimulovat svůj lymfatický systém a krevní oběh.
Představte si svůj lymfatický systém jako kanalizační síť. Odvádí odpad z vašeho těla a toxiny do krve pro následnou filtraci a případnou eliminaci.
Aktivací lymfatického systému suchým kartáčováním vaše tělo bude schopné lépe přesouvat toxiny a odpad z vašich tkání. Jedná se také o exfoliační ošetření, díky kterému je pokožka hebká a hladká! Mechanická exfoliace je proces odstraňování nejstarších mrtvých kožních buněk za účelem podpory zdraví pokožky. Svůj původ má ve východních zemích, ale hojně se používala i ve starém Egyptě.
Jak na to:
Pomocí kartáče s přírodními štětinami proveďte jemné, ale pevné tahy, začněte od nohou a postupujte směrem k srdci.
Pokračujte vzhůru dlouhými razantnějšími pohyby a vždy se ujistěte, že směřujete ke svému srdci.
Přesuňte se k pažím, začněte od dlaní a pokračujte v kartáčování směrem vzhůru. Opakovaně kartáčujte v každé oblasti několikrát!
Po dokončení kartáčování jděte do sprchy a opláchněte se!
5. Očista zažívacího traktu
Tělo zpracovává většinu toxinů játry. Játra jsou takovou „chemickou továrnou“ pro náš organismus. Odtud jsou toxiny odeslány do střevního traktu žlučí k jejich eliminaci. Když tlusté střevo nedostatečně pracuje a odpad není účinně a pravidelně odstraňován, může být znovu absorbován zpět do těla. Jedním z nejlepších způsobů, jak pomoci tělu při očistném procesu, je podpora jaterní funkce a čištění střev.
Jak na to:
Jedním z nejúčinnějších preparátů, které nabízí ájurvéda, je bylinná směs Triphala. Tento preparát umožňuje dobře očistit střevní i jaterní buňky. Triphala Max od Bliss Ayurveda je současně omlazující kúrou. V indické medicíně se traduje, že rok užívání těchto bylin přidává 10 let života.
6. Bentonitový jíl
V historii se hlína používala k různým zdravotním účelům, včetně detoxikace. Ve své knize „Výživa a fyzická degenerace“ Dr. Weston A. Price píše o tom, jak některé kultury (včetně kultur z And, Austrálie a střední Afriky) používali jíly, aby zabránily hromadění toxinů z jídla a vody.
Zejména bentonitový jíl je pro tělo velmi vhodný. Nejen, že na sebe může vázat na různé toxiny, včetně těžkých kovů a nežádoucích chemikálií, ale je také nabitý prospěšnými minerály, jako je hořčík, draslík, oxid křemičitý, vápník, sodík a železo, které usnadňují širokou škálu metabolických procesů.
Bentonitový jíl také obsahuje negativní elektromagnetický náboj, který v kombinaci s vodou působí jako magnet a váže se na kladně nabité toxiny.
Jíl lze také používat lokálně na pomoc při detoxikaci, kožních onemocněních a jako kosmetické ošetření. Koupání v bentonitové hlíně je jednoduchý, relaxační a efektivní způsob, jak pomoci tělu zbavit se toxinu skrz kůži. Také zanechá vaši pokožku hebkou, hladkou a zářivější!
Jak na to:
Smíchejte ¼-¾ šálku bentonitového jílu v misce s teplou vodou. Odtud máte dvě možnosti (obě jsou výhodné):
Naneste jílovou směs na pokožku a poté se koupejte ve vaně po dobu 15–20 minut.
Nebo nalijte jílovou směs do vany a naložte se na 15-20 minut.
Po dokončení opláchněte přebytečný jíl a osušte se!
7. Emocionální a mentální detoxikace
Když přemýšlíme o populárním slově „detox“, obvykle si představujeme intenzivní cvičení, přísné šťávy a pocení do vyčerpání v sauně.
Detoxikace téměř vždy souvisí s fyzickými toxiny. Detoxikace však jde mnohem hlouběji než to, co lze vidět pouhým okem. Zbavení našich těl negativních, toxických myšlenek je dalším způsobem, jak udržet naše tělo fungující na vyšší a zdravější úrovni. Udržování zdravé mysli koreluje se zdravým tělem.
Náš mozek reguluje naši chemii krve, která určuje prostředí našich buněk. Zdravé buněčné prostředí = zdravé buňky. Fascinující částí toho je, že naše regulace mozku je ovlivněna našimi emocemi a vnímáním (neboli našimi pocity a myslí).
Ve své knize „Biologie víry“ Dr. Bruce Lipton učinil několik zajímavých objevů o vlivu mozku na buněčné funkce. Poznamenává, že když máme pozitivní emoce a vnímání, jako např. láska, náš mozek uvolňuje hormony a chemikálie, jako je oxytocin a serotonin. Tyto látky optimalizují náš metabolismus a usnadňují růst a správné fungování našich buněk.
Naopak negativní emoce a vnímání, jako je strach a nenávist, způsobují, že náš mozek uvolňuje stresové hormony (jako je kortizol), které inhibují buněčný růst a správné fungování našeho imunitního systému.
Závěrem lze říct, že negativní emoce a myšlenky odpovídají špatně fungujícím buňkám, které inhibují vaši schopnost detoxikovat. Pozitivní emoce a myšlenky naopak vedou ke šťastným a zdravým buňkám a usnadňují správnou eliminaci toxinů. Pokud tedy chcete mít zdravé tělo, potřebujete zdravou mys“Štěstí je nejvyšší forma zdraví.“
"ŠTĚSTÍ JE NEJVYŠŠÍ FORMA ZDRAVÍ"
Dalajlama
„SRDCE VESELÉ OBČERSTVUJE JAKO LÉK, ALE DUCH ZKORMOUCENÝ VYSUŠUJE KOSTI.“
– král Šalamoun
Existuje mnoho způsobů, jak můžete své mysli pomoci detoxikovat negativní vnímání a emoce. Procvičováním každodenního „mentálního čištění“ pomůže udržet váš mozek méně toxický, a proto usnadní detoxikaci vašeho těla!
Uvedeme několik možností:
Jak na to:
Tréninkem stavu srdeční koherence podle HeartMath institutu. Jsou to speciální mentálně dechové techniky, které vedou k vytvoření rovnovážného stavu v organismu. Tento stav je nezbytným předpokladem nejenom pro jeho dobré fungování po fyzické i psychické stránce ale i sebeléčbu. Koherentní stav napomáhá k vytvoření hormonální a imunitní stabilitě a umožňuje vyšší spolupráci srdce a mozku. Používá se pro snížení stresu a pomáhá s vypořádáním se s negativními emocemi (jako je úzkost).
Tradičním přístupem vedoucí ke zklidnění a kultivaci stavů mysli je meditace. Mezi nesčetnými výhodami je, že nás učí přijímat každodenní situace, snižovat stres a uvolňovat negativní emoce, ovlivňuje, jak vnímáme okolí a sebe sama.
Více informací o srdeční koherenci a jak ji trénovat naleznete na www.coherence.cz
8. Digitální detoxikace
Digitální detoxikace se v poslední době stala populární hlavně mezi mladými lidmi. Vzhledem k tomu, že výraz „digitální detox“ se před několika lety dostal do Oxfordského slovníku online, je zřejmé, že svět vnímá potřebu „oprostit se “od těchto moderních vymožeností.
Z lékařského hlediska vyvstává otázka, proč je nutné si od technologií odpočinout? A co můžeme udělat pro „detoxikaci“ od digitální techniky, kromě toho, že se po určitou dobu jednoduše vyhneme jejich používání?
I když je technologie v mnoha ohledech neuvěřitelná, modré světlo vyzařované mnoha zařízeními může narušit naši produkci melatoninu, a tím ovlivnit dobrý spánek. Činí nás také méně produktivními a zvyšuje emoční nerovnováhu (jako je úzkost a nízká sebeúcta).
V poslední době se roste počet hypotéz, týkajících se potenciální škodlivosti na naše tělo, buněčnou komunikaci a plynulostí toku mozkomíšního moku. I když, je potřeba provést další výzkumy týkající se potenciálně škodlivých účinků technických vymožeností, je jistě dobré vytvořit v životě jistou rovnováhu používání těchto zařízení.
Nedávné studie ukázala, že průměrný Američan stráví téměř polovinu dne interakcí s technickými médii. Naše životy jsou zaplaveny e-maily, telefonními hovory, textovými zprávami, vyhledáváním na webu, online zprávami a sociálními médii. Je proto nezbytně nutné, abychom našli způsoby, jak se co nejvíce chránit před digitálním světem.
Vypněte si v noci Wi-Fi na Vašem telefonu! Vaše tělo regeneruje a detoxikuje v noci během spánku. Chcete-li podpořit spánek a regeneraci svého těla, vypněte Wi-Fi. Ještě lépe: vraťte se k normálním budíkům a v noci telefon raději vypněte či jej uložte v jiné místnosti.
Chraňte se před vyzařovaným modrého světla z elektronických zařízení, pokud to jenom trochu je možné. Tma a ticho během noci je předpokladem dobré obnovy energetických zdrojů organismu.
Choďte spát kolem 22 hodiny. Je to důležitý čas pro produkci hormonu spánku – melatoninu.
Nezapomínejte – je pro Vás dobré během dne si odepřít mobilní telefon! Určete si „tech-free“ časy během celého dne. Mezi dobré zvyky patří nepoužívat telefon během jídla, cvičení, odpočinku, času strávenými s přáteli a 1-3 hodiny před spaním a podobně.
Váš každodenní očistný režim by měl být jednoduchý a časově i cenově dostupný!
Pokud jste si mysleli, že zdravý životní styl a „detoxikační výstřelky“ jsou vyhrazeny movitým lidem, mýlili jste se. Jsou určený všem, kteří chtějí vědomě pečovat sami o sebe. Metody, které jsou vybrány, jsou jednoduché a dostupné. Můžete je používat každodenně tak, abyste mohli žít zdravěji a plnohodnotněji. I když, je zde uvedeno pouze 8 metod, které podporují detoxikační a eliminační procesy vašeho těla, existuje mnoho dalších, které jsou bezpečné a levné.
Začněte s jednoduchými životními změnami: pijte dostatečné množství vody (přidejte trochu citronu), změňte svůj myšlenkový život tak, aby byl pozitivnější, jezte zdravé jídlo a každý den se trochu hýbejte. Snažte se o to a budete zdraví a spokojení!
Dne 20. 6. 2020 v 15 hodin byl on-line zahájen Mezinárodní kongres zdraví 2020 Praha, unikátní projekt konaný pod záštitou hlavního města Prahy. Partnery kongresu jsou ANME – Asociace pro přírodní medicínu v Evropě, EUAA – Evropská asociace pro ájurvédu, SANÁTOR – Svaz biotroniků Josefa Zezulky. Hlavní část kongresu proběhne v Praze 11. – 13. 6. 2021 v budově Magistrátu hlavního města Prahy s mottem: „Zdraví nezná hranic – hledejme co nás spojuje”.
Účastníky videokongresu byly významné světové osobnosti:
Jednání zahájil Tomáš Pfeiffer – Česká republika, filosof, biotronik, zakladatel a ředitel Ústavu pro nemedicínské terapie, hlavní organizátor kongresu.
Dále vystoupili členové předsednictva kongresu:
Prof. Dr. Madan Thangavelu – Velká Británie, genomový biolog na Univerzitě v Cambridgi, generální tajemník a vedoucí výzkumu EUAA – Evropské asociace pro ájurvédu,
Nora Laubstein – Německo, prezidentka ANME, Asociace pro přírodní medicínu v Evropě, praktikující v oboru naturopatie, oceněna německou Nadací pro životní prostředí a demokracii („Foundation for Environment and Democracy”) v Bonnu cenou „Ökologia – 2020”,
Carol Ann (McCracken) Hontz, B.S., M.Ed. – USA, autorka a učitelka, přednášející o specializované kineziologii,
Dr. Peter Kath – Německo, prezident EUAA – Evropské asociace pro ájurvédu,
Amarjeet S Bhamra – Velká Británie, zastupující Britskou ájurvédskou lékařskou radu,
Prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc. – Česká republika, pedagožka, badatelka, publicistka a spisovatelka, dlouhodobě působila jako profesorka na Karlově univerzitě v Praze,
Mgr. Miloslava Rutová – Česká republika, poslankyně Parlamentu ČR, členka Výboru pro vědu, vzdělávání, kulturu, mládež a tělovýchovu, Výboru pro sociální politiku, členka rady Úřadu vlády pro seniory a stárnutí populace při Ministerstvu práce a sociálních věcí, facilitátorka a terapeutka kineziologie One Brain,
Maximilian Moser, Ph.D. – Rakousko, docent fyziologie na Univerzitě Štýrský Hradec. Věnuje se mimo jiné zkoumání biologických rytmů, rezonance, byl účasten jako hlavní řešitel lékařských experimentů rakousko-ruského projektu vesmírných letů „Austro-Mir”, m.j. kardiovaskulárních a spánkových studií, kdy koordinoval tým 20 spolupracovníků a spolupracoval s Institutem pro biomedicínské problémy v Moskvě,
Bhaswati Bhattacharya, MPH, MD, PhD – USA a Indie, odborná asistentka na Cornellově univerzitě, Fulbrightova specialistka pro Veřejné zdraví se specializací na integrativní medicínu.
Jako hosté vystoupili:
Doc. PhDr. Eva Křížová, Ph.D. – Česká republika, socioložka, docentka vyučující na Karlově univerzitě, specializuje se na moderní medicínu a zdravotnictví, publikovala knihu Alternativní medicína v České republice, organizovala výzkumný program v oblasti zdraví financovaný ministerstvem zdravotnictví, spolupracovala s MUDr. Bendovou, která je zakladatelkou tradiční čínské medicíny v Čechách,
Dr. Natalia Sofia Aldana-Martinez, MD, MSc – Kolumbie, šéfredaktorka Virtual Health Library on Traditional, Complementary and Integrative Medicine of the Americas, lékařka praktikující akupunkturu a homeopatii,
John Weeks – USA, organizátor na poli integrativní medicíny.
Smyslem a cílem Platformy 2020 Praha je poskytovat komplexní prostor napříč všemi obory TCIM celosvětově, umožnit lidem svobodnou volbu výběru z těchto oborů bez cenzury, pomáhat k lepší informovanosti národních vlád i nadnárodních organizací jako WHO, WHA, Rada Evropy, Evropská komise, Evropský parlament a NATO v oblasti holistické léčby. Je potřebné vytvářet rovný přístup a vzájemný respekt mezi akademickou a TCIM oblastí, nabídnout bezpečný prostor pro vzájemnou komunikaci. Součástí Platformy 2020 Praha je myšlenka prevence a udržitelného rozvoje zdravotní péče snižováním nákladů na ni, například dle doporučení WHO, WHA, Rady Evropy, Evropské komise, Evropského parlamentu, NATO. Její součástí je podpora a zejména možné zapojení do projektů WHO, WHA, Rady Evropy, Evropské komise, Evropského parlamentu, národních iniciativ a dalších, které mají za cíl udržitelný rozvoj naší planety.
Na závěr videokongresu pan Tomáš Pfeiffer všem poděkoval a vyjádřil přání, že snad bude možné živé setkání u příležitosti hlavní části Mezinárodního kongresu zdraví ve dnech 11. – 13. 6. 2021 v budově Magistrátu hlavního města Prahy https://www.mkz2020praha.cz/hlavni-cast-kongresu
“Zdraví nezná hranic – hledejme, co nás spojuje”, je mottem MEZINÁRODNÍHO KONGRESU ZDRAVÍ 2020 PRAHA, který bude zahájen dne 20. 6. 2020 v 15 hodin videokonferencí na www.mkz2020praha.cz. Jeho hlavní část proběhne v historické budově Nové radnice, sídle Magistrátu hlavního města Prahy ve dnech 11. – 13. 6. 2021 pod záštitou hlavního města Prahy.
Cílem kongresu je vytvoření celoevropské a celosvětové databáze zahrnující všechny obory tradiční, komplementární a integrativní medicíny (TCIM), aby mohl každý, odborník i laik, získávat a využívat informace v oblasti nemedicínských terapií a holistické léčby.
Česká republika má tu čest být hostitelem významných osobností z různých oblastí péče o zdraví z USA, Indie, Velké Británie, Německa, Kolumbie, Rakouska, ale i z naší země. Jsou to:
Dr. Natalia Sofia Aldana Martinez, MD, Msc, (Kolumbie), Amarjeet S Bhamra, iniciátor a vedoucí tajemník Nadstranické skupiny pro indické tradiční vědy při Britském parlamentu, (Spojené království), Bhaswati Bhattacharya, MPH, MD, Ph.D., odborná asistentka na Cornellově univerzitě (USA), Carol Ann Hontz, B. S., M. Ed. – specializovaná kineziologie (USA), Nora Laubstein (Německo) – spoluzakladatelka a předsedkyně Asociace pro přírodní medicínu v Evropě (ANME), Maximilian Moser, PhD., docent fyziologie na Univerzitě Štýrský Hradec (Rakousko), Tomáš Pfeiffer, filosof a biotronik, zakladatel a ředitel Ústavu pro nemedicínské terapie (ČR), Mgr. Miloslava Rutová, facilitátorka a terapeutka Kineziologie One Brain, poslankyně parlamentu (ČR), prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc. (ČR), profesor Madan Thangavelu, Ph.D. – genomový biolog, hlavní konzultant v oblasti genomového poradenství, Cambridge (Spojené království), John Weeks, šéfredaktor impaktovaného Časopisu pro alternativní a komplementární medicínu.
V celé společnosti narůstá poptávka po tradičních a komplementárních léčebných metodách. Tento světový trend je podporován nejen v EU, ale doporučují je studovat a rozvíjet i nadnárodní organizace jako jsou např. NATO, WHO, WHA a další. Je velmi aktuální a potřebné začít budovat most oboustranné důvěry a úcty, rozvíjet spolupráci mezi medicínskými obory a obory TCIM, a především vytvořit prostor pro vzájemnou komunikaci. Je třeba si uvědomit, že TCIM a medicína nejsou konkurence, obojí má sloužit lidem tam, kde je daný obor možno vhodně uplatnit ke zlepšení kvality života, snižováni nemocnosti a k lepší osvětě v oblasti péče o zdraví, a v neposlední řadě i pro snižování nákladů na zdravotní péči.
Jedním z výstupů kongresu, který spolupořádá Ústav pro nemedicínské terapie, z. ú. bude tedy vytvoření Platformy 2020 Praha – informačního prostoru pro komunikaci oborů a vzájemnou spolupráci mezi medicínskými obory EBM (Evidence based medicine – medicína založená na důkazech) a obory TCIM.
Jde o projekt s významným celosvětovým dosahem a prestiží. Další informace o kongresu můžete nalézt na: www.mkz2020praha.cz a na https://youtu.be/MlcVWG-m_BY
Ústav pro nemedicínské terapie, z.ú.
Soukenická 21, 110 00 Praha 1
Česká republika
E-mail: info@mkz2020praha.cz
Tel: +420 721 150 871
www.mkz2020praha.cz
Ayurmed.store se kongresu zúčastňuje jako spoluorganizátor
Manasí – možný překlad ze Sanskrtu – ta, jež léčí mysl (a srdce). Toto přízvisko jsem dostala od jednoho z nejlepších učitelů a praktiků ájurvédy na světě, Doktora Vasanta Lada.
Natáčím pro Vás sérii 33 silných meditací pro různé příležitosti. Je dobré začít první meditací a postupovat dále. Postupně naleznete všechny meditace na mém Youtube kanálu: https://www.youtube.com/channel/UC9mavecbxfeNcE7MxZaAxPQ
Osvědčené přírodní prostředky a postupy podporující imunitu v období virových infekcí
Posílení imunity s komplexními bylinnými přípravky je velkým darem přírody v boji našeho těla s virovými a bakteriálními infekcemi.
Ráda bych se s Vámi podělila o rady a tipy z tradiční východní medicíny ájurvédy, které mohou být podporou pro to nejcennější co máte – Vaše zdraví.
Virové infekce jsou výzvou pro imunitní systém těla. Skrývají se uvnitř buněk a využívají je ke své replikaci. Virové infekce je těžké léčit, protože proti nim jsou antibiotika zcela neúčinná. Existuje několik antivirových léků na specifické virové infekce, ale většina z těchto léků způsobuje závažné vedlejší účinky.
Západní léčba
je většinou symptomatická, což znamená, že se snaží zaměřit na příznaky nemocí. Velká část úmrtí, která jsou přisuzována virům, jsou však způsobena zásadním oslabením imunity. Chronicky nemocní, slabí či staří lidé pak podlehnou selhání vyčerpaného organizmu, své původní nemoci či respiračnímu problému, se kterým by se jinak imunitní systém vypořádal.
Současné studie poukazují u těžkých případů CoViD-19 na značná poškození (fibróza) plic (i v případě následného vyléčení), jaterními a ledvinovými problémy, U mladých mužů bylo vysledováno zvýšené riziko neplodnosti z důvodu poškození varlat.
Přírodní prostředky pomáhají v boji proti virové infekci tím, že posilují přirozenou obranyschopnost těla a znepříjemňují virům „pobyt“ v těle.
Tradiční indické přírodní prostředky pro posílení imunity:
Právenka byla klinicky zkoumána a je potvrzeno, že má podobné účinky jako Echinacea, někteří i tvrdí, že je lepší. Aktivní látkou je Andrographoloid, který významně stimuluje tvorbu protilátek proti alergiím a opožděné přecitlivělostní reakci. Vysoká účinnost při snižování výskytu symptomů běžného nachlazení a chřipky. Účinná bylina pro léčbu infekcí horních cest dýchacích a zánětu dutin (sinusitis). Posiluje imunitní systém, pomáhá tělu při boji s infekcí a brání ji se v budoucnu objevit znovu. Navíc vykazuje protinádorové aktivity, má adaptogen, je to antioxidant a chrání játra. V Indii a Číně se užívá při spoustě druhů infekcí: gastrointestinální potíže, infekce hrdla, herpes a hepatitida. Ve Skandinávii je užívána k léčbě chřipky, infekci horních cest dýchacích, při běžném nachlazení či jako prevence.
Andrographis paniculata je často nazývána jako širokospektrální přírodní antibiotikum.
Podle Stephana Hendricha z Max Planckova institutu “furin je jako roznětka bomby”, která způsobí, že nebezpečný virus se okamžitě rozšíří po celém těle. Jedním z důvodů, proč nám při testování tak často vycházel Andrographis paniculata (právěnka latnatá), byl zřejmě i skutečnost, že deriváty andrographolidů patří mezi inhibitory furinu. Přičemž jeden z nich: neographolid 9, je až 20 krát účinnější než komplex andrographolidů. Dalšími inhibitory furinu jsou pak komplexy mědi a zinku …. Ionty mědi se totiž vážou na furin a inhibují jeho aktivitu.
Andrographis paniculata obsahují ve velké dávce preparáty – Allerflu Gard,Bliss Defence. Recept na jejich použití naleznete na konci této zprávy. Obsahují, kromě dalšího, navíc velké dávky Tulsi (dále) či Trikatu (směs zázvoru, černý a dlouhý pepř).
Ashwagandha jako pomoc proti virům
Ashwagandha (Withania somnifera) prokázala svou antivirovou aktivitu a často se používá k léčbě chřipky. Aktivní složka této byliny je známá jako withaferin a může pomoci zastavit replikaci viru i u kmenů, které jsou rezistentní na antivirové léky. Ájurvédské texty doporučují užívat se sklenicí teplého mléka. Tuto bylinu naleznete v bohatém zastoupení v přípravku Energobliss či Blissful Men. Receptura Blissful Men obsahuje kromě dalších synergických bylin i himalájské mumio.
Himalájské mumio
je látka přírodního charakteru (vysokohorská pryskyřice) obsahující cca. 84 minerálních a stopových prvků. Patří mezi adaptogeny a má velký vliv na regeneraci a hojení tkání. Používá se k celkovému fyzickému a psychickému posílení. Výborně se hodí na posílení imunity v období zimy a jara.
Česnek
V česneku je síla, jak tvrdily i naše babičky. Má přirozené antibakteriální, antimykotické a antivirové vlastnosti. Studie ukazují, že Alicin a Ajoen – funkční bioaktiva v česneku, jsou účinná proti rhinoviru , který způsobuje nachlazení. Sklenice teplého česnekového mléka před spaním pomůže snížit závažnost symptomů nachlazení a také zkrátí dobu zotavení. Doplňky česnekového oleje obsahují přírodní sloučeniny obsažené v česneku a mohou být použity jako náhrada čerstvého česneku. Vysoké dávky česneku respektive jeho extraktu standardizovaného na 1% Alicinu obsahuje Cardiobliss, prostředek posilují nejenom srdce a cévní systém. Zde jsou i další účinné byliny pro posílení cévního systému jako jsou Vrcholák pravý či Oman lékařský či Amalaki.
Granátové jablko
Strom granátového jablka (Punica granatum) je obecně spojován s lahodným ovocem. Studie ukazují, že rostlina granátového jablka má antivirové vlastnosti. Vodný extrakt z granátového jablka je účinný při léčbě genitálního herpes, meningitidy a encefalitidy. V současné době neexistuje žádný známý lék na genitální herpes a jakmile dojde k infikováni, léze se budou čas od času opakovat: Rostlina granátového jablka však může pomoci snížit frekvenci vředů a umožní rychlejší hojení. V Indii se užívá odvar, který se vyrábí z listů, kořenů a kůry stromu. Při léčbě oparu budou účinné také doplňky obsahující extrakt z granátového jablka. Např.: Ayu Rasayana
Tulsi – bazalka posvátná
Bazalka posvátná byla tradičně bylinou všech indických domácností, ochraňovala obydlí i jeho obyvatele. U každého domu byl velký keř této rostliny. V ájurvédské medicíně má výsostné postavení. Jsou jí připisovány antibakteriální, antivirové a protiplísňové účinky. Posiluje celkové zdraví, spokojenost i obranyschopnost organismu a snižuje alergické projevy. Podporuje psychiku a její regeneraci.
Bazalka posvátná je cenným antioxidantem, který pomáhá při očistě těla při zatížením toxinů. Bylinu najdete například v těchto preparátech – Allerflu Gard,Bliss Defence a Peaceful Mind.
Kurkuma
Kurkuma (Haridra) je možná nejčastěji používanou bylinou v Indii. Má dlouhou historii použití v ájurvédě, která vyplývá z její obrovské terapeutické hodnoty. Je to jedno z nejlepších přírodních antibiotik pro různé infekce, ať už virové nebo bakteriální. Jedná se o vynikající zažívací koření, které vyvažuje Agni (metabolismus) a spaluje Ama (toxiny), když je používáno v přiměřeném množství. Nejenom že čistí krev, ale také ji prohřívá a stimuluje tvorbu nové krevní tkáně. Kurkuma patří do „Zlaté řady ájurvédy“ – podporuje léčbu zánětlivých onemocnění. Má antioxidační vlastnosti silnější než vitamíny C nebo E. Pro její lepší vstřebání se používá v kombinaci s pepřem, který zároveň zvyšuje mnohonásobě její účinnost.
Velmi silným zdrojem kurkumy, kurkuminu a kurkuminoidů například naleznete v přípravku Curcuma Bliss.
Dobrý spánek
Spánek je přirozenou regenerací, během které tělo vyrovnává naši energii a schopnost udržet svou odolnost. Hormon Melatonin, který vzniká během spánku v epifýze, pohlavních orgánech a neuro-orgánech zlepšuje kvalitu usínání a spánku a působí bio-stimulačně. U rostlin vzniká také a umožňuje jim odolávat oxidačnímu stresu.
Podpořte spánek! Pro podporu zklidnění mysli a bezproblémového spánku mohu doporučit Peaceful Mind či Bliss Sleep Relax.
Recepty pro posílení imunity s komplexními bylinnými přípravky dle Dr. Nitina Agrawala:
Prevence proti virové infekci:
Ráno, nejlépe po snídani, 2 x tableta Allerflu Gard, po večeři 2 x tableta Bliss Defence, oboje zapíjet nejlépe teplou vodou.
Tuto kůru lze doplnit přípravkem Energobliss, který obsahuje řasu Spirulina, Ashwagandhu (jako Blissful Men), Lékořici a denní dávku zinku a mědi (viz. citace Calábek), Vitamin B1 a B12.
V případě kašle či bolesti v krku: 2x tableta Respibliss 2-3 x denně spolu s 2x čajovou lžičkou Respibliss sirupu (nejlépe 3 x denně). Oboje zapít teplou vodou.
Profesor N.I.Pirogov z „Ruského národního výzkumného ústavu“ radí:
Udržet sliznice co nejvíce vlhké a hydratované. To znamená dělat často výplach (lavage) nosu a hrdla mořskou solí rozpuštěnou ve vlažné vodě. Přijímat dostatek tekutin!! Jsou-li sliznice zvlhčené, odolávají snadněji infekci.
Nebezpečím u všech virových onemocnění je druhotná bakteriální infekce a plísně.
Inspirace na závěr:
Posílení imunity s komplexními bylinnými přípravky pocházejícími z přírody je logickým krokem v boji proti infekcím.
Podpora zdraví v domácích podmínkách je pro každého. Podpořte své tělo a psychiku v boji proti nákazám zdravou stravou. Kvalitní, čerstvá a teplá strava je důležitá pro dostatečnou výživu a podporu imunitních funkcí. Nezapomínejte pít teplou vodu s citronem a medem, můžete přidat také zázvor. Zvlhčení zažívacího traktu je nutná pro obranu sliznic.
Snažte se vyhnout stresu! Stresové reakce vážným způsobem potlačují schopnosti těla odolávat infekcím a nemocem. Psychika je první branou, jak mohou patogeny atakovat náš organismus!
Buddhismus vychází z předpokladu, že každý člověk se rodí a nosí v sobě buddhovskou podstatu, přirozenost. To je připomenutím toho, že máme v sobě mocný nástroj „čarovný prostředek“, který je potřeba uplatnit!
Hlavu vzhůru a otevřené srdce, nastal čas uplatňovat naši vřelost a lidskost mezi nejbližšími a vůči okolí. Vřelé prostředí je léčivé, nezapomínejme na to!
Do nového roku si přejeme mnohé. Nejčastěji zdraví, spokojenost, lásku, dobrou práci a finanční prosperitu.
Mnozí z nás se cítí přesyceni, a to nejen množstvím jídla, ale i společenskými aktivitami a radovánkami.
Ráda bych se s Vámi podělila o metodu, která je obvyklá ve všech duchovních přístupech, ale i v celostních zdravotních systémech, indickou ájurvédu nevyjímaje.
Velmi starou, oblíbenou a srozumitelnou metodou je „půstování“, v angličtině „fasting“ či v sanskrtu „anahara nebo ekadáša“.
Půst má čtyři podoby:
Fyzickou
Emocionální
Mentální
Spirituální
Fyzická:
Na úrovni těla, je půst technikou sloužící k očistění a fyzickému odlehčení.
Nejvhodnější je začít půldenními odlehčovacími dny. Není smyslem se trápit, ale užít si tyto odlehčovací dny. Zvykneme-li si, je vhodné je protáhnout až na 3-denní kúru. V zažívacím traktu je více než 2 milióny nervových buněk. Z pohledu fyziologie, dochází-li k relaxaci zažívacího taktu, dochází také k uvolnění nervové soustavy. Proto, když jíme více něž je zdrávo, cítíme se ospale, unaveně a apaticky. Nezapomeňte: v období půstu pijte pouze vodu, jiné tekutiny jsou nevhodné např. čaj černý i zelený, káva, ovocné i zeleninová džusy, tak módní freshe a smoothie.
Emocionální:
Důležitou součástí naší bytosti jsou emoce. Co to znamená emoční půst? Znamená to, omezení nebo vyloučení některých emocí na přechodnou dobu ze svého života. Není to snaha o potlačení, ale vědomé nahrazení jinými emocemi. Například, reagujeme-li na nějakou situaci obvykle hněvem, vědomě tuto emoci nahradíme dotazováním nebo sebeotevřením. Emoční půst předpokládá, že o situaci budeme přemýšlet a omezíme tak automatické zažité reakce.
Mentální:
Mentální půst znamená, že vynecháme ze své mysli myšlenky, které nám neslouží nebo škodí. Variantou muže být, že omezíme přemýšlení a zvolíme sledování svých myšlenek, které dále nerozvíjíme. Smyslem přístupu je třídění, jejich výběr a omezení jejich množství.
Příklad: když neustále myslíme na své blízké, kteří uvázli v koloně aut, raději jim připravíme večeři. Zkrátka energii využijeme na čin a netratíme ji na obavy.
Spirituální:
Spirituálním očištěním je myšleno to, že se uchýlíme do ticha a prázdnoty. V sanskrtu je akáša (prostor) prvním a důležitým elementem z kterého vše vzniká a do kterého vše vrací. Bez akáši není lásky ani svobody, je předpokladem pro zvuk. Technik je mnoho, ale spolehlivou technikou je omezení podnětů, zklidněni a ztišení. Tradičně se používá technika omezení mluvy, prostě mlčíme a reagujeme jen neverbálně.
Pozor: Není to reakce na problémovou komunikaci. Nejběžnější délka praktiky je jeden den!
Použijte i jednu formu ale radši všechny najednou.
Odložte to, co Vám neslouží – vše bude lehčí!
S přáním lehkého začátku roku
Přeje Lenka Čadová
„Zdraví není vším, ale bez zdraví je všechno ničím.“ — Arthur Schopenhauer německý filozof 1788 – 1860
Podzim je časem, kdy začíná v přírodě vládnout váta dóša. Pro toto období je charakteristické chladnější počasí, rozdíly teplot, suché listí, zvedá se vítr. Příroda se chystá ke „spánku“. Charakteristické rysy váta dóša jsou chlad, lehkost, suchost, pohyblivost, nepravidelnost. To, co se děje v přírodě, děje se také uvnitř našeho organismu. Proto, bychom neměli být překvapeni vlivem na naše tělo a mysl. Typické projevy jsou: suchá kůže, nepravidelný spánek a trávení, pomalejší krevní cirkulace a sklon zadržovat tekutiny. Psychicky jsme méně stabilní, více smutní a zádumčiví.
Na konci léta začíná organismus oslabovat. Schopnost zbavovat se přebytečných toxinů se snižuje a organismus se s nimi hůře vypořádává. Typickým rysem je, že se nám chce ráno déle spát a cítíme se více unaveni. A jak víte, tento stav se podzim od podzimu opakuje.
Zhoršuje se trávení
syrové zeleniny,
chladných potravin,
mléčných výrobků,
ostrých jídel,
kyselých potravin,
kávy a černého čaje,
sladkého…
Rady a tipy:
Chcete-li držet hladovku a cítíte-li se unaveni a slabí, počkejte raději na listopad!
Snížení pocitu těžkosti a zadržování tekutin se dá dobře ovlivnit tím, že budete udržovat tělo v teple! Sauna je skvělé místo, jak zvednout oheň uvnitř organismu!
Udržujte nohy v teple! Není to vtip. Tekutiny mají tendenci se udržovat v horní polovině těla a hlavě, proto máme často rýmy a chřipky. Prohříváním nohou dojde ke změně cirkulace v těle.
Pijte teplé nápoje a vodu!
Vynechejte letní saláty a syrovou stravu!
Udržujte kontakty s milými lidmi, kteří vás zahřejí svou laskavostí a vřelostí!
Ájurvéda nabízí tradiční formule, které pomáhají harmonizovat vátu:
Blissful Men – je unikátní kombinace nejenom pro muže, ale i pro vyčerpané ženy a pro všechny, kteří potřebují dostatek síly. V přípravku je ashwagandha, která je skvělým adaptogenem zvyšujícím odolnost proti zátěži a stresu.
Peaceful Mind – je preparátem, které snižuje emoční vypětí a zklidňuje mysl.
Triphala Max – pomáhá snadnějšímu trávení a očistě zažívacího traktu, včetně jater.
Blíží se jaro a co lze doporučit pro toto období z hlediska zdraví a ájurvédy?
Volba je jednoduchá a prostá! Příroda se probouzí, oživuje a omlazuje!
Guggul je tradiční vynikající prostředek používaný v ájurvédě pro detoxikaci organizmu a jako spalovač tuků. Je to pryskyřice myrhovníku, která má silné čistící, povzbuzující a omlazující účinky. Při zánětlivých onemocněních má hojivé schopnosti a dezinfikuje. Používá se převážně u chronických nemocí nebo v prevenci. Ájurvédský lékař je jako zpravodajská služba: vyhledává a řeší problémy dříve než vzniknou. Chcete-li se omladit a snížit „amu“ (toxiny) v organismu, doporučuji vám Guggul Max, kde jsou i další zdraví velmi prospěšné byliny ve spolupráci s Digestobliss, který pomůže zažehnout trávicí oheň Agni . Ideální délka užívání je 3-6měsiců. Nikdy nespěchejte s očistou. Organismus musí mít čas na regeneraci. Naše tělo a mysl se pohybuje v přírodních cyklech a těm je nutné se přizpůsobit. A dodatek pro dámy – pomáhá projasnit a ozdravit pokožku. Chcete-li prohloubit efekt, „dopřejte si„ krátké odlehčovací půsty nebo dny bez večeří. Tím, že tělo nemá práci s trávením, může se snadněji pročistit!
Chcete-li navíc stabilizovat hladinu krevního cukru či zhubnout, doplňte kúru o Glucogard.